Hovädzie mäso s kôprovou omáčkou a parenou knedľou

V záhrade bol vyrastený aj prvý kôpor. Tak sme sa rozhodli, že si pripravíme Hovädzie mäso s kôprovou omáčkou a parenou knedľou
Hovädzie mäso s kôprovou omáčkou a parenou knedľou

Nedávno som bol pozrieť mojich rodičov, išli sme spolu do záhradky, uvarili fajný guláš, poobzerali červenajúce sa jahody, planty zeleniny a iné prekvapenia záhradky. V záhrade bol vyrastený aj prvý kôpor. Tak sme sa rozhodli, že si pripravíme Hovädzie mäso s kôprovou omáčkou a parenou knedľou. Veľmi som sa na to tešil, lebo som ju dlho nejedol. Bola veľmi dobrá a všetkým chutila. Ak máte radi kôpor a jedlá z neho, určite skúste.

Suroviny:

hovädzie stehno – 1,3 kg

mrkva – 2 ks

cibuľa – 1 ks

petržlen – 2 ks

kaleráb – 0,5 ks

zeler – 100 g

múka bezlepková – 700 g

maslo – 125 g

smotana na šľahanie – 125 g

čerstvé droždie – 21 g

vajíčko – 1 ks

mlieko

kôpor

ocot

soľ

čierne celé

cukor

olejPostup:

Ako prvé si očistíme všetku zeleninu, dáme do tlakového hrnca. pridáme odblanené hovädzie mäso. Zalejeme studenou vodou. Dochutíme soľou a korením. Zatvoríme tlakový hrniec a varíme od syčania hrnca približne 40 – 45 min. Medzitým si pripravíme knedľu, kým sa nám uvarí vývar. Odvážime si 400g bezlepkovej múky, 21g čerstvého droždia, trošku soli, cukor, ohriate mlieko, ktoré pridávame postupne. Všetko zmiešame s mixérom a necháme kysnúť 15 min. alebo kým cesto nie je 2 krát veľké. Vymastíme 4 rovnako veľké šálky olejom. Keď máme cesto vykysnuté, rozdelíme si ho na 4 časti, vypracujeme a dáme do šálok, necháme vykysnúť. Dáme vodu do hrnca tak, aby voda po vložení šálok do vody, bola do ¼ šálky.  Dáme si variť vodu, vložíme knedľu v šálkach, ktorú varíme zakrytú 25 min. Neotvárame hrniec, lebo nám môže knedľa padnúť. Po 40 min. vývar odstavíme a počkáme, kým klesne tlak v hrnci a môžeme otvoriť hrniec. Keď máme knedľu  uvarenú, vyberieme ju a necháme vychladnúť, vrch trošku naolejujeme. Urobíme si omáčku. Do hrnca dáme 100g masla a necháme roztopiť, pridáme 7 pol. lyžíc  bezlepkovej múky, trochu popražíme, pridáme vývar, všetko zalejeme vývarom, necháme pomaly variť. Pridáme stonky z kôpru trochu povaríme, aspoň naberie omáčka silnejšiu kôprovú chuť. Stonky vyberieme. Dochutíme soľou, octom, cukrom. Ak nám chutí základ. Pridáme smotanu, už nevaríme.  Zamiešame nakrájaný kôpor. Nakrájame si mäso a môžeme servírovať Hovädzie mäso s kôprovou omáčkou a parenou knedľou. 

error: