Hrachový prívarok s údeným mäsom

Na čerstvý zelený hrášok si ešte musíme chvíľku počkať. Môžeme ho, ale nahradiť suchým hrachom, ktorý je výborný na hrachový prívarok s udeným mäsom
Hrachový prívarok s údeným mäsom

Na čerstvý zelený hrášok si ešte musíme chvíľku počkať. Môžeme ho, ale nahradiť suchým hrachom, ktorý je výborný na hrachový prívarok s údeným mäsom. Toto jedlo bolo ževraj voľakedy často pripravované na základnej vojenskej službe. Takže sa určite z neho dobre najete, keď to zvládli vojaci. Zase som ho trošku obmenil koreninami, ktoré mu dali trochu inú chuť.

Suroviny:

sušený hrach – 600g

mrkva – 1 ks

petržlen – 2 ks

cesnak – 3 ks 

údené mäso – 500g 

cibuľa – 1 ks 

škorica

paprika mletá

soľ 

korenie

bobkový list

kari korenie

smotana na varenie

Postup:

Mrkvu, petržlen, cibuľu a cesnak si očistíme. Mrkvu s petržlenom nastrúhame na jemno. Cibuľu a cesnak nakrájame na malé kocky. Zoberieme si tlakový hrniec, opečieme na troške oleja  cibuľu, potom pridáme nastrúhanú mrkvu, petržlen a cesnak. Keď máme opečenú zeleninu do zlatista, pridáme bobkový list, škoricu, kari korenie a mletú papriku. Zalejeme vodou, pridáme hrach a údené mäso. Zatvoríme tlakový hrniec. Hrach v tlakovom hrnci varíme približne 10 min. od pískania hrnca, nezabudneme ho dať na nižší stupeň. Potom ho opatrne stiahneme z ohňa a počkáme, kým sa zníži tlak v hrnci a bude sa mocť otvoriť. Vyberieme mäso z prívarku. Prívarok rozmiešame a dochutíme soľou a korením. Pridáme trošku smotany. Mäso  nakrájame na jemné pásiky. Hrachový prívarok s údeným mäsom môžeme podávať. Naberieme do taniera, pridáme trochu smotany, petržlenovú vňať alebo pažítku a dozdobíme mäsom.

error: