Môj príbeh

Matúš Lukáč
   Vyštudoval som Cirkevnú strednú odbornú školu sv. Jozafáta,Trebišov, Hotelovú akadémiu a hneď po strednej škole som sa zamestnal ako kuchár. Dôvod bol veľmi jednoduchý, varenie ma totižto naozaj bavilo. Po nejakom období ma začala práca tak povediac trochu nudiť a ja som začal hľadať. Do zamestnania som chodil rád, avšak po čase som si začal uvedomovať, že chcem dosiahnuť viac. Nevedel som však presne v akej oblasti a v čom. Vo varení som sa cítil ako doma, no vôbec ma v tej dobe nenapadlo, akým iným spôsobom by som mohol preraziť a tak som vyskúšal multi level marketing ako istý druh podnikania. Napriek tomu, že som chodil asi na každý možný aj nemožný seminár, výsledky neprichádzali, moje nastavenie začalo narážať na realitu, ktorá sa vôbec nestretávala s mojím myslením. Začal som byť viac a viac nahnevaný na svet, výsledkom čoho bolo, že založenie s.r.o. a celé moje podnikanie skončilo krachom.
   Čakal som oporu z môjho sklamania aspoň doma. No veľmi rýchlo som pochopil, že mi doma nik neveril, že to dokážem a, že vlastne čakali tento môj krach ešte skôr, ako som niečo rozbehol. Môj sen o podnikaní sa rozplynul aj s vetou, že mám na to celé zabudnúť a nič už neskúšať a vrátiť sa, čím skôr do práce. V hlave toľko otázok … prečo? Prečo ma naplnila bolesť, prečo som zlyhal a sklamal tak všetkých. Takto som to predsa nechcel. Časom som v sebe uzatvoril všetky tieto spomienky. Cielene píšem uzatvoril, pretože vyriešil som si ich v sebe až neskôr, o tom však ďalej. Ako som teda uzatvoril v sebe všetky tieto spomienky a zlyhania premýšľal som „čo teraz“?Začal som chodiť do rečníckeho klubu Toastmasters Petržalka. Na tomto mieste som si uvedomil, že chcem ľudí vzdelávať a viesť ich. Nie som však lektor, a preto som sa opäť v myšlienkach vrátil k vareniu a zrazu to prišlo. Uvedomil som si, že na Slovensku je veľa celiatikov a ľudí, ktorí nevedia variť, avšak chceli by si doma pripraviť dobré a chutné jedlo. A tak som sa pustil do projektu „World Cooking at Home“ s receptami pre ľudí, ktoré im vysvetlia, čo a ako sa robí a hlavne, prečo sa to tak robí. Recepty s technikami, ktoré im pomôžu sa zlepšiť v kuchyni a vďaka , ktorým si doma navaria kvalitné a chutné jedlo, ktoré vo výsledku prekvapí nie len ich chuťové poháriky, ale ulahodia taktiež ich oku. 
  Počas tohto obdobia som opäť chodil do práce ako kuchár. Vytvoril som si však už blog a fanpage na FB, na ktoré som začal pridávať recepty. Plný nadšenia som začal pridávať recept každý týždeň, odozva ľudí bola skvelá, recepty sa im páčili, hlavne ich spracovanie a tá doslovne povedané „reálnosť“, či už zhotovenia alebo výsledku. Išlo to samo, našiel som svoju vášeň a zrazu zisťujem, že pridávam dva recepty za mesiac a za posledné dva mesiace som nepridal ani jeden. Čo sa stalo? Sakra „ja to zase nedokážem?“, pýtal som sa sám seba. Žiadna sebadisciplína a tona výhovoriek a moje dovtedy uzavreté spomienky, ktoré sa začali zase vynárať spôsobili, že som začal byť opäť extrémne nas*atý na tento svet, čoho výsledkom bola moja podráždenosť, uštipačnosť a taký ten pocit „ublíženia“. Každému som len rozprával o tom, čo chcem, pričom keď sa ma niekto spýtal na moje plány neskôr zavalil som ho výhovorkami, prečo sa to nedá teraz, prečo sa to nedalo doteraz a prečo … a tak ďalej.
Narazil som však na človeka, ktorý mi otvoril oči. Bol to človek, ktorý mal záujem so mnou začať robiť na mojom projekte a na mne ako na človeku. Veľmi rýchlo ma prekukol a dodnes si pamätám ako si ma na jednom stretnutí v Novom meste nad Váhom doslovne posadil a spýtal sa ma jednoduchú otázku „Matúš, čo ťa štve?“. S tým, čo nasledovalo potom sa vám zdôverím možno inokedy, výsledkom však bolo, že môj život sa začal kvôli tomuto človeku meniť. Ja som sa začal meniť. Už viac nie som nahnevaný na celý svet a na ľudí okolo, čo si všimla aj moja priateľka, ktorá je z toho nadšená podobne ako ja. Dnes pravidelne pridávam recepty na môj blog. Moja webová stránka sa bude prerábať, môj novo založený IG účet rastie a na fanpage na FB taktiež pravidelne pridávam novinky a typy. Darí sa mi taktiež v práci, v ktorej som dosiahol postup v Hoteli, v ktorom sa moja kreativita a postupy vo varení pretavujú do hotelového menu. Mám klientov, ktorí si či už obľúbili moje sezónne bonbóny, alebo si ma zavolali k sebe domov, kde som im spravil tzv. súkromnú školu varenia. Taktiež sa mi podarilo variť pre hudobnú skupinu S hudbou vesmírnou, keď natáčali klip k známej a obľúbenej piesni „Ideme vlakom“. 
A čo môžete ďalej očakávať odomňa ako od vášho kuchárskeho sprievodcu?
Jednoducho vysvetlené recepty bod po bode a zároveň vysvetlené dôvody, prečo je to tak lepšie robiť, čo vám zabezpečí lepšie pochopenie a vytvorenie vedomostí a znalostí, ktoré viete využiť aj v ďalších receptoch. Mal som klienta, ktorý si pochvaľoval už len to, že som ho naučil správnu techniku krájania, čo preniesol aj do ďalších receptov a dnes vďaka tomu trávi v kuchyni o tretinu menej času a zároveň varí s oveľa väčším nadšením. Pochválil sa mi, že keď ho videli krájať novým spôsobom v kuchyni, tak boli z toho unesení a verte mi, že sa cítil veľmi dobre – každý sa cítime, keď nás za niečo pochvália, tak prečo im nedať takýto jednoduchý dôvod?
error: