Pečené kačacie stehno s červenou kapustou a lokšou

Pečené kačacie stehno s červenou kapustou a lokšou
Pečené kačacie stehno s červenou kapustou a lokšou

Dnes si urobíme vynikajúce pečené kačacie stehná s červenou kapustou. Môžeme to mať aj ako sviatočné jedlo. A keď je občas príležitosť,  tak si radi pochutnáme na tejto úžasnej kombinácii.

Suroviny:

červená kapusta:

kapusta červená – 1x

cibuľa – 1x 

jablko – 3x

cukor – 50g

červené víno 

pomarančový džús

škorica celá

nové korenie

čierne korenie 

 

kačacie stehno:

kačacie stehno – 6x

mrkva – 2x

petržlen – 2x

cibuľa – 2x

cesnak – 1x 

bezlepková múka

červená paprika

soľ 

rasca celá

olej

 

lokše:

zemiaky 1kg

vajce – 1ks

maslo – 250g

múka bezlepková – 500g

soľ

Postup:

Lokše Zemiaky si osolíme a uvaríme deň vopred, očistíme ich a necháme vychladnúť. Na druhý deň ich nastrúhame na jemnom strúhadle. Do hrnca si dáme maslo a prepražíme ho, aby sme mali čím potierať lokše po upečení. Pridáme do misky vajíčko, soľ a postupne pridávame múku. Vytvarujeme pekné cesto. Na pomúčenej doske si cesto spracujeme na pekný šulec, ktorý postupne nakrájame na krúžky asi 2 cm hrubé. Krúžky vyvaľkáme a posypeme múkou, aby sa nám cesto nelepilo na dosku. Vaľkaním tvarujeme okrúhle tenké lokše. S cestom treba pracovať rýchlo, lebo je po čase veľmi krehké. Na suchej panvici ich opečieme z oboch strán. Preložíme na tanier, potrieme prepraženým maslom a osolíme. Lokše kladieme na seba jednu cez druhú a každú natrieme maslom.

Kačacie stehná:Stehná si potrieme olejom, osolíme a posypeme rascou. Necháme hodinu v chladničke odstáť, najlepšie celú noc. Zeleninu si nakrájame a vložíme do plechu. Dáme navrch stehná, podlejeme vodou. Dáme piecť do rúry na 160 °C približne na 1 ½  hod. Keď máme stehná hotové, tak si ich dáme zo zeleniny preč. Zlejeme si výpek. Zoberieme si cibuľu, nakrájame na jemno, orestujeme na masle, pridáme červenú papriku. Trošku opečieme a zalejeme výpekom. Omáčku pomixujeme a zahustíme bezlepkovou múkou. Trochu povaríme. 

Červená kapusta:Kapustu, cibuľu a jablká si nakrájame na jemno. Do hrnca si dáme 50g cukru a pomaly ho necháme skaramelizovať do hneda. Cukor miešame otáčaním hrnca nie vareškou, lebo zbytočne hrudkovatie karamel. Keď máme hnedý karamel pridáme jablká, cibuľu a miešame. Pridáme kapustu a opečieme, podlejeme červeným vínom. Pridáme škoricu, nové korenie, bobkový list, čierne korenie. Soľou a cukrom dochucujeme podľa našej chuti. Kapustu podlievame ďalej už pomarančovým džúsom, varíme ju do mäkka. Keď je kapusta mäkká, tak ju dochutíme trochu octom. Ocot dávame ako posledný, nakoľko ocot zastaví varenie a kapusta sa potom varí príliš dlho. Keď máme kapustu ochutenu podľa našich predstáv,  môžeme podávať kačacie stehno s lokšou a červenou kapustou.

error: